Ktoré úlohy a cvičenia môžem urobiť, aby som si osvojil/a príslovia?#
Čo sú úlohy a čo cvičenia?#
Hoci nadpis tejto časti platformy SprichWort je "Cvičenia", obsahuje nielen cvičenia, ale aj úlohy. Sú medzi nimi síce základné rozdiely, no z priestorových dôvodov ich súhrnne uvádzame pod jedným nadpisom, teda Cvičenia. Cvičenia majú väčšinou len jeden spôsob riešenia, jedno vopred stanové riešenie a sú zamerané najmä na formálne hľadiská. Úlohy sú naproti tomu väčšinou otvorenejšie formy jazykového učenia, ktoré nemajú predpísané spôsoby riešenia, a poskytujú nanajvýš malé pomôcky k nájdeniu riešenia. Možno povedať, že úlohy sú "problémy", ktoré je možné vyriešiť prostredníctvom zručností a poznatkov nadobudnutých v cvičeniach. Aj keď sa tento krátky opis môže zdať jednoznačný, prechod od formálneho cvičenia k úlohe je často plynulý. Na platforme SprichWort nájdete nielen cvičenia, ale aj úlohy, ktoré umožňujú osvojiť si príslovia.Čo sú fázy učenia sa prísloví?#
Učenie prísloví prebieha v štyroch fázach:- Príslovia spoznať
- Prísloviam porozumieť
- Príslovia si upevniť
- Príslovia použiť
Aby sme sa naučili príslovia, musíme ich vedieť spoznať, teda identifikovať v rôznych textoch. Z tohto dôvodu sú v každom významovom okruhu (= skupina prísloví, ktoré majú isté spoločné znaky) najskôr uvedené cvičenia k fáze "Príslovia spoznať".
V ďalšej fáze, ktorá sa volá "Prísloviam porozumieť", je potrebné spoznať význam a významové varianty prísloví, lebo len tak môžeme povedať, že vieme, čo príslovia znamenajú.
Fázu "Príslovia si upevniť" možno označiť ako precvičovanie prísloví. Tu sa robia cvičenia a úlohy k obsahovým a formálnym (gramatickým) aspektom prísloví, aby sme vedeli, ako znie správna podoba istého príslovia a ako sa toto príslovie píše.
"Príslovia použiť" znamená, že ich môžeme používať v reálnych situáciach. S tým súvisí, že prísloviam správne rozumieme, vieme ich použiť v komunikácii alebo dokážeme diskutovať o ich charakteristikách.
Ako môžem pracovať s úlohami a cvičeniami?#
Vyberte si jeden z dole uvedených významových okruhov a kliknite naň. Potom sa objaví prehľad úloh a cvičení, ktoré môžete spracovať. Úlohy a cvičenia sú priradené štyrom fázam, pričom úlohy a cvičenia k prvým trom fázam sú určené pre úrovne B1-B2 a úlohy a cvičenia k poslednej fáze sú určené pre úrovne B1-B2, C1-C2, milovníkov prísloví a germanistov (paremiologické úlohy). Ak chcete príslovia v príslušnom významovom okruhu skutočne ovládať, mali by ste vyriešiť všetky uvedené úlohy a cvičenia pre príslušnú úroveň a to v poradí, v akom sú na platforme.Tak a začíname!
Potom, čo ste klikli na úlohu/cvičenie, uvidíte zadanie. Pozorne si ho prečítajte a potom riešte príslušnú úlohu alebo cvičenie. Pritom môžete použiť aj informácie z banky dát, ktorú nájdete na hlavnej stránke vľavo pod kolónkou „Banka dát SprichWort“.
Ak ste s riešením cvičení a úloh hotový, choďte s myšou dolu vľavo a kliknite „Vyhodnotiť“. Potom sa objaví informácia, do akej miery ste boli úspešný. Keby ste chceli vedieť, ako znejú správne odpovede, kliknite na „Riešiť“. V prípade, že by ste úlohu/cvičenie chceli vyriešiť ešte raz, kliknite na „Dať späť“ („Zurücksetzen“).
Keď chcete úlohu/cvičenie ukončiť, zatvoríte ju/ho kliknutím na krížik vpravo hore. Potom môžete riešiť ďalšiu úlohu/cvičenie.
Úlohy a cvičenia k významovým okruhom#
Úlohy a cvičenia k nemeckým prísloviam#
- Irreführung-Täuschung (noch leer)
- Revanche (noch nicht komplett)
Úlohy a cvičenia k slovenským prísloviam
#
Úlohy a cvičenia k slovinským prísloviam
#
Úlohy a cvičenia k českým prísloviam
#
Úlohy a cvičenia k maďarským prísloviam
#
Viacjazyčné úlohy a cvičenia
#
• Nemecko-slovenské úlohy a cvičenia
• Nemecko-slovinské úlohy a cvičenia
• Nemecko-české úlohy a cvičenia
Nemecko-maďarské úlohy a cvičenia
Viacjazyčné úlohy a cvičenia
#
Add new attachment
Sprichwort steht unter einer Creative Commons Namensnennung-Nicht-kommerziell 3.0 Unported Lizenz.
Beruht auf einem Inhalt unter www.sprichwort-plattform.org.