This is version . It is not the current version, and thus it cannot be edited.
[Back to current version]   [Restore this version]

Ktoré úlohy a cvičenia môžem urobiť, aby som si osvojil/a?#

Čo sú úlohy a čo cvičenia?#

Hoci nadpis tejto časti platformy SprichWort je "Cvičenia", obsahuje nielen cvičenia, ale aj úlohy. Sú medzi nimi síce základné rozdiely, no z priestorových dôvodov ich súhrnne uvádzame pod jedným nadpisom, teda Cvičenia. Cvičenia majú väčšinou len jeden spôsob riešenia, jedno vopred stanové riešenie a sú zamerané najmä na formálne hľadiská. Úlohy sú naproti tomu väčšinou otvorenejšie formy jazykového učenia, ktoré nemajú predpísané spôsoby riešenia, a poskytujú nanajvýš malé pomôcky k nájdeniu riešenia. Možno povedať, že úlohy sú "problémy", ktoré je možné vyriešiť prostredníctvom zručností a poznatkov nadobudnutých v cvičeniach. Aj keď sa tento krátky opis môže zdať jednoznačný, prechod od formálneho cvičenia k úlohe je často plynulý. Na platforme SprichWort nájdete nielen cvičenia, ale aj úlohy, ktoré umožňujú osvojiť si príslovia.

Čo sú fázy učenia sa prísloví?#

Učenie sa prísloví prebieha v štyroch fázach:
  • Príslovia spoznať
  • Prísloviam porozumieť
  • Príslovia si upevniť
  • Príslovia použiť
Damit man Sprichwörter erlernen kann, muss man zunächst Sprichwörter in verschiedenen Texten erkennen, also identifizieren können. Aus diesem Grund gibt es in jedem Bedeutungsbereich (= Gruppe von Sprichwörtern, die bestimmte Gemeinsamkeiten haben) ale erstes Übungen zum Erkennen der Sprichwörter. In der nächsten Phase, die Sprichwörter verstehen heißt, muss man die Bedeutung und Bedeutngsvarianten der Sprichwörter kennen lernen, denn nur so kann man sagen, dass man weiß, was Sprichwörter bedeuten. Die Phase Sprichwörter festigen kann man auch als Sprichwörter üben bezeichnen. Konkret bedeutet das, dass man Übungen und Aufgaben zu inhaltlichen und formalen (grammatischen) Aspekten der Sprichwörter macht, um zu wissen, wie der korrekte Wortlaut des Sprichworts lautet und wie sie korrekt geschrieben werden. Sprichwörter anwenden bedeutet, dass man sie in realen Situationen angemessen einsetzen kann. Dazu gehört, dass man Sprichwörter entweder korrekt versteht, sie korrekt im der Kommunikation einsetzen kann oder auch über Sprichwörter und ihre Charakteristiken diskutieren kann.

Aby sme sa mohli naučiť príslovia, musíme vedieť spoznať príslovia v rôznych textoch, teda identifikovať ich. Z tohto dôvodu sú v každom významovom okruhu (= skupina prísloví, ktoré majú isté spoločné znaky)najskôr cvičenia k fáze "Príslovia spoznať". V nasledujúcej fáze, ktorá sa "Prísloviam porozumieť", je potrebné spoznať význam a významové varianty prísloví, lebo len tak môžeme povedať, že vieme, čo príslovia znamenajú. Fázu "Príslovia si upevniť" možno označiť ako precvičovanie prísloví. Znamená to, že sa robia cvičenia a úlohy k obsahovým a formálnym (gramatickým) aspektom prísloví, aby sme vedeli, ako znie správna podoba príslovia a ako sa príslovie správne píše. "Príslovia použiť" znamená, že ich môžeme používať v reálnych situáciach. To zahŕňa, že prísloviam správne rozumieme, vieme ich použiť v komunikácii alebo dokážeme diskutovať o ich charakteristikách.

Ako môžem pracovať s úlohami a cvičeniami?#

Vyberte si jeden z dole uvedených významových okruhov a kliknite naň. Potom sa objaví prehľad úloh a cvičení, ktoré sú k dispozícii k tomuto významového okruhu. Úlohy a cvičenia sú priradené štyrom fázam (Príslovia spoznať, Prísloviam porozumieť, Príslovia si upevniť a Príslovia použiť), pričom úlohy a cvičenia k prvým trom fázam sú určené pre úrovne B1-B2 a úlohy a cvičenia k poslednej fáze sú určené pre úrovne B1-B2, C1-C2 a germanistov (paremiologické úlohy). Ak chcete príslovia v príslušnom významovom okruhu naozaj ovládať, vyriešte všetky uvedené úlohy a cvičenia a to v poradí, v akom sú uvedené na platforme. Pokiaľ však máte záujem len o niektoré, otvorte si jednoducho len tie. Teda, začíname! Potom, čo kliknite na úlohu/cvičenie označené modrou farbou, objavia sa hore vľavo nasledujúce informácie: názov významového okruhu, do ktorého úloha/cvičenie patrí; názov jazyka, v ktorom je úloha/cvičenie zostavená/zostavené, názov fázy, ktorej bolo úloha/cvičenie priradená/priradené a jazyková uroveň, na ktorú sa úloha/cvičenie zameriava. Pod tým je uvedené zadanie cvičenia/úlohy. Pozorne si ho prečítajte a začnite s riešením. Pritom môžete použiť informácie z banky dát, ktorú nájdete na hlavnej stránke pod kolónkou „Banka dát SprichWort“. Keď ste s riešením hotový, presuňte sa s myšou dole vľavo a kliknite na „Vyhodnotiť“ („Auswerten“). Potom sa objaví informácia, do akej miery ste boli pri riešení úspešný. Keby ste chceli vedieť, ako by mali znieť správne odpovede, kliknite na „Riešiť“ („Lösen“). V prípade, že by ste úlohu/cvičenie chceli absolvovať ešte raz, kliknite na „Dať späť“ („Zurücksetzen“). Ikony „Vyhodnotiť“, „Dať späť“ a „Riešiť“ sú uvedené pri všetkých úlohách a cvičeniach s výnimkou tých pre úroveň C1-C2, lebo tieto typy úloh a cvičení vyžadujú otvorené odpovede, a preto ich nemožno vyhodnotiť. Keď chcete úlohu/cvičenie ukončiť, zatvoríte ju/ho kliknutím na krížik vpravo hore. Potom môžete pokračovať v ďalšom riešení.

Úlohy a cvičenia k významovým okruhom#

Úlohy a cvičenia k nemeckým prísloviam#

Úlohy a cvičenia k slovenským prísloviam
#

Úlohy a cvičenia k slovinským prísloviam
#

Úlohy a cvičenia k českým prísloviam
#

Úlohy a cvičenia k maďarským prísloviam
#

Viacjazyčné úlohy a cvičenia
#

• Nemecko-slovenské úlohy a cvičenia

• Nemecko-slovinské úlohy a cvičenia

• Nemecko-české úlohy a cvičenia

Nemecko-maďarské úlohy a cvičenia

Viacjazyčné úlohy a cvičenia
#

Add new attachment

Only authorized users are allowed to upload new attachments.
«