This is version . It is not the current version, and thus it cannot be edited.
[Back to current version]   [Restore this version]

Aufgabe_in_Arbeit

Feladatok és gyakorlatok#

A Sprichwort-trilógiának (Adatbázis - Gyakorlatok - Közösség) ez a része ugyan csak "Gyakorlatok" néven van jelen, azonban mind gyakorlatokat, mind feladatokat tartalmaz. Bár gyakorlatok és feladatok között lényeges különbségek vannak, helyhiány miatt és az egyszerűség kedvéért "Gyakorlatok" néven foglaljuk össze. A gyakorlatok elsősorban azt a célt szolgálják, hogy a nyelvi tananyagot helyesen rögzítsük és automatizáljuk. Többnyire csak egy megoldásmódjuk és egy előzetesen rögzített megoldásuk van és nagyobbrészt formai szempontok alapján készültek. Nem kommunikatív igényűek, de alapját képezhetik a nyelvi és kommunikatív kompetenciát fejlesztő feladatoknak. A feladatok ellentétben a gyakorlatokkal a nyelvtanulás nyitottabb formái, amelyek nem írnak elő megoldási módokat, legfeljebb támpontokat adnak a megoldáshoz. Úgy is mondható, hogy a feladatok olyan megoldandó »problémák«, amelyek lehetővé teszik a gyakorlatokban elsajátított készségek és ismeretek alkalmazását. Bármilyen egyértelműnek is tűnik ez a rövid leírás, gyakran elmosódnak a határok a formális gyakorlatok és a feladatok között, és az átmenet a feladatleírás enyhe variációjával is már részben elérhető. A SprichWort platform olyan gyakorlatokat és feladatokat tartalmaz, amelyek a közmondások elsajátítását teszik lehetővé. A gyakorlatok és feladatok közötti különbség azonban a használók számára a feladatok megoldása közben csak másodlagos és ezért a továbbiakban nem releváns.

A közmondáselsajátítás fázisai#

A közmondáselsajátítás - különösen ha irányított tanulásról van szó - négy fázisban zajlik, amelyeket a közmondások irányítás nélküli és természetes elsajátítása során is igazoltak:
* Felismerés
* Megértés
* Rögzítés
* Használat
Ahhoz, hogy a közmondásokat egy nyelvhasználó aktívan is használhassa, mind a négy fenti fázist végig kell járni. Hogy az egyes fázisokat milyen gyorsan, intenzíven és széles körűen sikerül végigjárni, különböző szempontokon múlhat. A felismerés fázisa során a nyelvhasználónak először fel kell ismernie a közmondásokat különböző szövegekben és szövegtípusokban. Csak a közmondások felismerése után következhet a jelentésük meghatározása, azaz a megértése. Miután a közmondások jelentését megfelelő módon elsajátítottuk, gyakorolhatjuk a szemantikai, formális és pragmatikai aspektusokat, és ezzel rögzítjük a közmondásokat. Csak ezek után beszélhetünk arról, hogy nyelvhasználóként egy adott közmondást megfelelő módon elsajátítottunk und diese sinngemäß anwenden kann.

Arbeitsanweisungen#

Wählen Sie einen der unten angeführten Bedeutungsbereiche und klicken Sie diesen an. Es erscheint eine Übersicht über die Aufgaben, die zu diesem Bedeutungsbereich zur Verfügung stehen. Die Aufgaben sind vier Phasen (Sprichwörter erkennen, Sprichwörter verstehen, Sprichwörter festigen und Sprichwörter anwenden) zugeordnet, wobei die Übungen zu den ersten drei Phasen für die Stufen B1-B2 und die Übungen zur letzten Phase für die Stufen B1-B2, C1-C2 und Germanisten (parömiologische Aufgaben) bestimmt sind. Wenn Sie die Sprichwörter zu dem entsprechenden Bedeutungsbereich tatsächlich beherrschen wollen, wäre es sinnvoll, wenn Sie alle für Ihr Niveau angeführten Aufgaben und Übungen lösen und zwar in der Reihenfolge, in der sie auf der Plattform vorkommen. Falls Sie aber nur an einigen Übungen Interesse haben, öffnen Sie einfach diese.

Also, es geht los! Nachdem Sie auf die erste blau markierte Aufgabe geklickt haben, sehen Sie oben links folgende Informationen: Name des Bedeutungsbereichs, in den die Aufgabe eingebunden ist; Sprache, in der die Aufgabe verfasst ist; Name der Phase, der die Aufgabe zugeteilt wurde und Sprachniveau, an das die Aufgabe gerichtet wird. Darunter steht die Aufgabenstellung. Lesen Sie diese aufmerksam und lösen Sie dann die Aufgabe. Dabei können Sie Informationen aus der Datenbank benutzen, die auf der Hauptseite links unter der Rubrik „SprichWort Datenbank“ zu finden sind. Wenn Sie mit dem Lösen der Aufgabe fertig sind, gehen Sie mit der Maus nach unten links und klicken Sie „Auswerten“ an. Danach erscheint eine Rückmeldung, inwieweit Sie bei der Lösung erfolgreich waren. Falls Sie wissen möchten, wie die richtigen Antworten lauten sollen, klicken Sie auf „Lösen“. Im Fall, dass Sie die Übung nochmals lösen wollen, klicken Sie „Zurücksetzen“ an. Die Items „Auswerten“, „Zurücksetzen“ und „Lösen“ stehen bei allen Aufgaben außer denen zum Niveau C1-C2, weil sie offene Antworten verlangen und demnach nicht auszuwerten sind. Wenn Sie mit der Übung fertig sind, schließen Sie diese durch das Anklicken des Kreuzchens oben rechts. Danach können Sie die nächste Aufgabe lösen.
Zu den Aufgaben und Übungen

Add new attachment

Only authorized users are allowed to upload new attachments.
«